پیام تبریک دکتر قیصری بمناسبت ۱۲ شهریور روز بهورز

متن پیام دکتر مسعود قیصری مدیرشبکه بهداشت ودرمان خوانسار بمناسبت ۱۲ شهریور روز بهورز بدین شرح می باشد:

تبریک به پیشگامان سلامت " روز بهورز گرامی باد "

خدمت در حوزه بهداشت و درمان و تأمین سلامت مردم ، از نعمات عظیم خداوندی است و مسند خدمتگزاری به مردم ، توفیقی والاست . دوازدهم شهریور ماه به نام " روز بهورز" با هدف کمک رسانی هر چه بیشتر به بیماران روستایی نامگذاری شده است .

نامگذاری این روز به دنبال تحقیق گسترده ای است که وزارت بهداشت در سال ۱۳۶۳ هجری شمسی، برای آگاهی از وضعیت خدمات بهداشتی و درمانی انجام داد و این نتیجه به دست آمد که۴۰ درصد از مرگ و میرهای کشور، در ۵ سال اول زندگی کودکان اتفاق می افتد و۸۰ درصد آن نیز در یک سال اول زندگی است . بنابراین می توان با آموزش‌های عمدتا ساده و اولیه از وقوع این مرگ و میرها جلوگیری کرد . این نتایج سرآغاز تلاش در مسیر راه‌اندازی شبکه های بهداشتی درمانی به نام “خانه بهداشت” در روستاهای کشور و تربیت نیروهای اصیل و بومی به نام “بهورز” شد.

بهورزان به عنوان سربازان خط مقدم نظام سلامت کشور، نخستین محل دسترسی مردم به شمار می روند و نقشی بسیار حیاتی را در سلامت ‌جامعه‌ به عهده دارند. بهورزان، نمونه بسيار مناسبي از فناوري كم هزينه، پرثمر و بهترين پیام‌آوران سلامت در کشورند که با تلاش مضاعف خود و با كمترين امكانات و با تلاش و فعاليت شبانه روزي، نقش مهمی در پیشگیری از بيماري‌ها و صیانت از سلامت مردم دارند. اگر امروز شاهد ريشه كني بيماري‌هايي مانند فلج اطفال، کاهش مرگ و میر کودکان و مادران و كاهش بيماري‌هاي واگير در كشور هستيم باید همه‌ را مرهون ‌زحمات‌ و تلاش‌ بهورزان‌ بدانیم‌، زیرا ارتقای‌ شاخص‌‌های‌ بهداشتی‌ کشور به ویژه در روستاها در گروی تلاش‌ و فعالیت‌ این‌ عزیزان‌ است‌.

فرارسيدن ۱۲ شهريور ، روز بهورز را خدمت شما بهورزان عزیز تبريك عرض نموده و از خدمات ارزنده تان در حوزه سلامت تقدير و تشكر مي نمايم. اميد است همواره در پناه حق ، موفق و مويد بوده و در وظایف خطیر و گسترده خویش بیش از پیش در جهت ارتقاء سلامت مردم کوشا و پویا باشید .