آنچه در مورد کورونا ویروس جدید ۲۰۱۹ باید بدانیم ؟

کورونا ویروس ها گروهی از ویروس ها هستند که هم در انسان وهم در برخی حیوانات می توانند باعث بیماری شوند. در انسان ،برخی از کورونا ویروس ها صرفا بیماری خفیف مانند سرماخوردگی ایجاد میکنند اما در برخی از آنها مانند کورونا ویروس عامل بیماری سارس در چین در سال ۲۰۰۳ وکوروناویروس عامل بیماری مرس در عربستان در سال ۲۰۱۲توانسته اند مواردی از بیماری شدید تنفسی (ذات الریه) ایجاد نمایند.که در گروهی ازبیماران منجر به مرگ شده است .

علایم کورونا ویروس جدید ۲۰۱۹ چیست ؟

علایم عمده این بیماری شامل تب ،سرفه ،گلو درد، تنگی نفس می باشد که در اغلب موارد به شکل یک بیماری تنفسی خفیف شبه آنفولانزا تظاهر می یابد اما در گروهی از مبتلاییان می تواند به بیماری شدید تنفسی تب دار تبدیل شده وباعث بستری گردد. در موارد اندکی نیز مرگ در اثر این بیماری گزارش شده است .

راه انتقال کورونا ویروس جدید ۲۰۱۹ چیست ؟

راه های انتقال این بیماری هنوز به درستی شناخته نشده اند اما انتقال فرد به فرد بیماری از طریق ترشحات تنفسی یا تماس مستقیم با بیمار محتمل است .

آیا این بیماری مخزن حیوانی دارد؟

آنچه تاکنون می دانیم کورونا ویروس ها دارای مخزن در حیات وحش (برخی انواع خفاش ها )هستند واز طریق یک حیوان واسط (در مورد سارس گربه چینی ودر مورد مرس شتر حیوان مظنون واسط تلقی می شود.)ویروس بیماری زا به انسان قابلیت انتقال دارد. در مورد کورونا ویروس جدید ۲۰۱۹هنوز حیوان واسط بین خفاش وانسان شناسایی نشده است وتحقیقات در حال انجام است .

توصیه های مسافرتی برای پیشگیری از ابتلا به کورونا ویروس جدید ۲۰۱۹ چیست ؟

.از تماس ولمس حیوانات وحشی / اهلی (زنده یا مرده ) خودداری شود.

.از تماس نزدیک بافردی که به بیماری تنفسی مبتلا است خودداری شود .

.استفاده از ماسک در در معرض تماس بودن با فرد بیمار تنفسی ضروری است .

.شستشوی مکرر دست با آب وصابون بعد از تماس با بیمار/حیوان یا محیط اطراف آنها ضروری است .

.در صورت بازگشت از سفر چین وابتلا به بیماری تنفسی تا ۱۴ روز بعد از بازگشت ،ضمن مراجعه به پزشک وبیان سابقه مسافرت اخیر خود ،موارد ذیل جهت پیشگیری از انتقال بیماری به سایرین رعایت شود.

۱.استفاده از ماسک معمولی

۲.حفظ فاصله با سایر افراد(حداقل یک متر)

۳.پوشاندن دهان موقع عطسه وسرفه با دستمال یا قسمت بالای آستین

۴.شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون